Menu

Arama Yapın

+250 Saatlik Hızlandırılmış HMGS KAMPI Başlıyor!

Menu

Bu kitap, e-kitap formatında olduğu için 0,19 ağaç kesilmekten kurtarılmıştır.

E-Kitaplar

Kurumsal Sürdürülebi̇li̇rli̇k içi̇n Şi̇rket Sermayesi̇ ve Fi̇nansal Muhasebe Hakkında Eli Rehberi̇’ni̇n Türk Hukuku Bakımından Değerlendi̇ri̇lmesi̇

 • Yayınevi: Aristo Yayınevi
 • Yazar: Dr. Öğr. Üyesi Cem Veziroğlu
 • Sayfa Sayısı: 26
 • Yayın Tarihi: 05.07.2024
 • Baskı: 1
 • Tür: E-kitap
 • Basılı Olsaydı Fiyatı: 30,00
30,00 TL
12,00 TL

Bu kitap 870 kez incelendi; 1 adet satıldı.

Kategoriler: Bütün Hukuk Kitapları, Kongreler / Sempozyumlar, Ticaret Hukuku

İklim değişikliğiyle mücadele amacıyla 2015 yılında imzalanan Paris İklim Anlaşması’ndan sonra Avrupa Birliği’nin (AB) önderliğinde ortaya çıkan sürdürülebilirlik (ESG) düzenlemeleri, eş zamanlı küresel bir regülasyon dalgasına dönüştü. Sürdürülebilirlik düzenlemeleri yabancı hukuk sistemlerinde olduğu gibi ülkemizde de yalnızca şirketlerin ve yöneticilerin değil, şirketler hukukunun gündemini de işgâl etmeye başladı. Özellikle finansal olmayan raporlama yükümlülüklerini, yöneticilerin sorumluluğunun -tedarik zincirindeki şirketlerin faaliyetlerini de kapsayacak şekilde- genişletilmesini, sera gazı salımı azaltımını ve yanıltıcı çevresel beyanlara (greenwashing) karşı önlemleri konu alan düzenlemeler, şirketler hukukuna eklemlenen yeni bir alan olarak karşımıza çıkıyor.

Akademisyen

Dr. Öğr. Üyesi Cem Veziroğlu

 • Eğitim Sayısı 1
 • E-Kitap Sayısı 1
 • Eğitim Alan Kişi Sayısı 0
 • E-Kitap Alan Kişi Sayısı 0

Eğitmen Hakkında

Sosyal Medya


FORMÜL:

 

Kitabın Sayfa Sayısı / 2 x 1000 / 69000 = 1000 adet basılan bir kitap için kesilen ağaç sayısı

 

 

Kağıt yapımında, genellikle iğne yapraklı ağaçlardan Ladin ve Çam ağaçları kullanılmaktadır. Çoğunluk çam ağacına aittir.

 

Dünya çapında her gün 80.000 ila 160.000 ağaç kesilmekte ve kağıt endüstrisinde kullanılmaktadır. Ormanlar yok edilmekte, küresel ölçekte iklim değişikliğine sebep olmaktadır.

 

Bir çam ağacının boyunu ortalama 18 m, yarıçapı da 15 cm eder. Bu durumda bir çam ağacı 1,2717 metreküptür. 0.0083 metreküp odun yaklaşık 4,5 kg gelir. Bu durumda 1,2717 metreküp odun yani bir ağaç 690 kg gelecektir.

 

Bir ağaçtan elde edilen kağıt, ağacın ağırlığının yarısı kadar etmektedir.

 

O halde, ortalama bir çam ağacı 690 kg ettiğine göre, elde edilecek kağıt 345 kg olacaktır.

 

Bir A4 beyaz kağıdın ağırlığı 5 gr etmektedir. Demek ki, bir ağaçtan 345000/5 = 69000 adet A4 yaprağı elde edilmektedir.

 

Günümüzde özellikle dijital kitap baskılarında, kitabın boyutu ne olursa olsun A4 boyutunda kağıt harcanmakta olup, kesime giren kısımları atılmaktadır.

 

Buraya kadar elde edilen verilerle şöyle bir formül çıkartılabilmektedir:

 

Kitabın sayfa sayısı / 2 = kitapta kullanılan kağıt yaprağı.

 

Her kitabın asgari 1000 adet basıldığı (ki ortalama çok daha yüksek çıkacaktır)

 

FORMÜL:

 

Kitabın Sayfa Sayısı / 2 x 1000 / 69000 = 1000 adet basılan bir kitap için kesilen ağaç sayısı

 

E-kitaplar geleceğimizi kurtaracak. Gelin e-kitapları daha çok sevelim, doğaya bir nebze olsun nefes verelim.

 

Peki basılı kitapların çevreye verdiği tahribat sadece ağaç ile mi sınırlı? Tabii ki hayır! Bir araştırmaya göre, Amerika Birleşik Devletlerinde hava kirliliğinin yüzde yirmisini kağıt fabrikaları oluşturuyor. Bununla birlikte havayla sınırlı kalmayıp su kirliliğine de büyük ölçüde neden oluyor. Zira kağıt, yapısı gereğince bol suya ihtiyaç duyar.

 

Modern tesislerde bile 1 ton kağıt üretebilmek için yaklaşık 50 ton su kirletilmektedir.

 

Artık karar sizin? E-kitap teknolojisi yokken elbette kitaplar ağaçlardan daha önemli idi. Zira, entelektüel hale gelen her birey doğayı korumak için fazladan çaba harcayabilecek bilince kavuşmuş olacaktı.

 

Ya şimdi? Tamamen zararsız bir teknoloji varken, hala zararlı nostaljik alışkanlıklarınıza devam mı etmek istiyorsunuz? Siz bilirsiniz…